Gå till innehåll

Carbonara

En italiensk klassiker som kan reta upp känslor om den görs på eget vis. Vi vill som vanligt uppmana alla till att hitta egna vägar till den perfekta måltiden, men, visar här ett klassiskt recept. Kanske kan vitlöksklyftorna diskuteras 😉

Ingredienser:

Spaghetti, pancetta (eller bacon), ost (pecorino eller parmesan), ägg plus extra äggula samt salt och färskmald svartpeppar.

Gör så här:

Dra igång pastavattnet direkt och salta rejält. Skär upp pancettan, riv osten och blanda med ägg och äggulan. På med stekpannan och stek pancettan så den blir lite lagom knaprig, stek med ett par vitlöksklyftor som du sedan lyfter ur.
När det är ett par minuter kvar på pastan lyfter du över pastan till stekpannan och rör om, fyll på med pastavatten som du låter koka in i pastan, du bygger nu upp grunden till krämighet.
Dra sedan av pannan från värmen och rör i ost/äggblandningen, fortsätt rör och magisk krämig pasta uppstår. Servera med färsk svartpeppar och lite extra ost. Kanske en extra äggula på toppen för extra lyx!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *