Maryam och mormorsmålet

Maryam och mormorsmålet (åk 2-4) 
Minoo Shams & Katarina Strömgård 

Lärarhandledning

“Aldrig, tänker Maryam. Det var inte Maryam som bestämde att de skulle flytta hit. Hon tänker inte prata ett språk som mormor inte kan.” 

Maryam kommer till Sverige med sina föräldrar och sin storebror precis när höstterminen i tvåan ska börja. Kvar i Iran är mormor, som Maryam saknar så att det gör ont i hjärtat. Maryam vill inte vara här men hon börjar tvåan och går i skolan som man ska. Fast hon vägrar att prata svenska. Men i skolan får hon snabbt en riktig vän i Ida. En vän som kan skratta på samma språk som Maryam! Och sakta sakta börjar Maryam hitta vägen framåt. 

Maryam och mormorsmålet är första delen om Maryam, en viljestark tjej skildrar med humor och värme. Det finns också två till böcker om Maryam: Maryam och hjärtegästerna samt Maryam och svårkänslan. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *